Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Rodzice dzieci najmłodszych - adaptacja

Drodzy Rodzice , przed Wami rozpoczęcie ważnego etapu w edukacji Waszych dzieci. Poniżej kilka rad jak pomóc dziecku przygotować się do roli przedszkolaka.

Wszystko co będzie potrzebowało wasze dziecko wspólnie przygotujcie dzień wcześniej, by rano nie robić niepotrzebnego niezamieniania. 
W tym dniu każdy rodzic powinien ze sobą zabrać:

 • przede wszystkim uśmiech na twarzy,
 • równie ważny jest spokój i cierpliwość,
 • zaufanie do nauczycielek i całego personelu,
 • NAJWAŻNIEJSZE! 100% pewności, że dziecko sobie poradzi !

  O czym powinien pamiętać rodzic w pierwszym tygodniu…
 • PAMIĘTAJ! Nie przeciągaj pożegnania w szatni, im krócej będzie to trwało tym będzie lepiej dla ciebie i dla dziecka, zatem pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na „do widzenia” i wyjdź.
 • BARDZO WAŻNE! Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić i następnego dnia znów będzie płakało by zabrać je do domu. Panie w przedszkolu robią wszytko co w ich mocy, aby pobyt dziecka w przedszkolu był przyjemnością, a nie przymusem.
 • PAMIĘTAJ NIE PRZEKUPUJ! Nie obiecuj dziecku– jeśli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz prezent. Po wyjściu z przedszkola, możesz dać mu słodki drobiazg, ale nie może to być przekupywanie dziecka.
 • ZWAŻAJ NA TO CO MÓWISZ! Drogi rodzicu kontroluj swoje wypowiedzi to bardzo ważne: zamiast „już możemy iść do domu”, powiedz  „teraz idziemy do domu” niby niewielka różnica, a dla dziecka wiele to zmienia. Ponieważ dziecko nie powinno czuć, że przebywanie w przedszkolu jest sytuacją przymusową, ma się tu bowiem dobrze bawić.
 • NIE WYMUSZAJ! Nie wymuszaj na dziecku, aby od razu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, także i ono musi sobie to wszystko w głowie poukładać. Jeśli będzie gotowe –samo chętnie ci opowie.
 • DOTRZYMUJ OBIETNIC! Gdy powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego o określonej porze to zawsze dotrzymuj słowa.
 • GARDEROBA! Ubieraj swoje dziecko w wygodne spodnie i bluzki, które z łatwością będzie mógł sam rozebrać i ubrać. To ważne np. podczas korzystania z toalety oraz przygotowywania się do poobiedniego odpoczynku.
 • OBUWIE! Jeżeli twoje dziecko nie umie wiązać sznurówek zakup mu buty na rzepy, przy dużej grupie Pani będzie ciężko przed każdym wyjściem wiązać buty wszystkim przedszkolakom.
 • WAŻNE!  Jeżeli dziecko jest bardziej przywiązane do mamy będzie lepiej jak w pierwszych dniach do przedszkola waszą pociechę będzie odprowadzać tata, babcia lu dziadek. 
 • staraj się jak najwięcej mówić swojemu dziecku o przedszkolu. Powinno ono wiedzieć, że będzie się tam mogło bawić z kolegami i koleżankami, rysować, oraz że czekają tam na niego zabawki i przede wszystkim miłe Panie, które będą się nim opiekować kiedy wy będziecie w pracy.
 • WYPRAWKA – nie kupuj sam rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w przedszkolu, postaraj się wspólnie z dzieckiem wybrać na zakupy i pozwól, aby to ono wybrało kapcie lub worek.
 • SAMOOBSŁUGA – to bardzo ważne by przed zapisaniem dziecka do przedszkola nauczyć go takich czynności samoobsługowych jak: ubieranie i rozbieranie się, samodzielne jedzenie, mycie rąk czy korzystanie z toalety. Panie w przedszkolu oczywiście pomogą twojemu dziecku, ale na pewno maluch będzie czuł się bardziej komfortowo gdy opanuje w domu te najprostsze czynności.
 • NIE MARTW SIĘ! Jeżeli po raz pierwszy twoje dziecko idzie do przedszkole, nie zamartwiaj się z tego powodu, dziecko szybko wyczuje to i będzie negatywnie nastawione do nowego etapu swego życia. Dodatkowo niekorzystnie wpłynie na niego usłyszane z twoich ust zdanie „Co to będzie… jak ty sobie dasz radę… nie umiesz tego…”.
 • Jeżeli masz wątpliwości i pytania szczerze porozmawiaj z nauczycielem oraz dyrektorem placówki, do której zapisałeś swoje dziecko.
 • PRZEDSZKOLNE KSIĄŻECZKI! Warto przed pierwszymi dniami dziecka w przedszkolu poczytać książeczki, które są specjalnie napisane na tą okazję, aby twojemu dziecku było się łatwiej przygotować do nowej roli. Poniżej znajdziecie kilka tytułów takich opowiadań.
 • NIE STRASZ! Pamiętaj nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, tym co go może tam spotkać oraz Paniami pracującymi w przedszkolu. 

Do zobaczenia w przedszkolu!